Ing. arch. Ján Mihalov

Mirka Nešpora 16, 080 01 Prešov, Slovenská republika

RČ 471005718

MihalovGregor

Ing. arch. Ján Mihalov navrhl dominantní objekt, který organizuje nejen širší prostor, ale i urbanistické vztahy, vycházejí ze současného stavu. Důraz je kladen na terénní a sadové úpravy. Zelené rytmicky stoupající terasy jsou předpokladem pro vytvoření zdravého životního prostředí. Jejich pomyslným pokračováním je předsazený fasádní systém slunolamů s horizontálními vrstvami zeleně, které spolu vytvářejí jednotný harmonický celek. Přestože samotný objekt je navržen jako kompaktní racionální hmota, její částečnou redukcí vzniká kontinuální příběh začínající nástupním plató, pokračující „zelenou cestou“, stoupající přes mohutný portál objektu do prioritního prostoru nabízejícího živé komunikativní aktivity jako neodmyslitelné součásti univerzitního života. Tento bohatě dimenzovaný prostor je nejen nástupem do vstupní haly, ale také se kontinuálně přelévá do stávajícího studentského náměstí. Kompaktní pravoúhlá hmota hlavního objektu svým charakterem reaguje na tvar a výškovou hladinu objektů tak, aby zajistila kontinuitu klesání výškových hladin.

Dispoziční řešení sleduje maximální průhlednost, čitelnost, racionalitu a optimalizaci vnitřních vztahů. Stěžejními body dispozice jsou vertikální komunikace navzájem propojené vnitřními chodbami a vstupní halou, vytvářející nepřerušené vzájemné vazby. Objekt je trojtraktový o čtyřech nadzemních a jednom podzemním podlaží, přičemž obvodové trakty jsou nositeli hlavních funkcí – učebny, posluchárny, kanceláře apod. Vnitřní trakt tvoří funkční zázemí. Jednotlivé katedry jsou navrženy jako samostatné celky.

Náplň 1. NP ve značné míře souvisí s vazbami na exteriér. V přiměřeném rozsahu obsahuje služby, stravování a prostory děkanátu. Dominantní funkcí 1. PP je parkování.