prof. Ing. arch. Ivan Ruller

Ing. Jan Polášek

Neumannova 530/ 55, 602 00 Brno

RullerVrbkaPolasek

Návrh budovy CPTO prof. Rullera, arch. Vrbky a Ing. Poláška vychází ze základního konceptu stávajícího areálu a snahy přispět k jeho dořešení jasným hmotovým a prostorovým řešením. Základní myšlenkou je proto rozvinutí plochy před rektorátem velkorysým vytvořením univerzitního náměstí podél celé východní komunikace až k jižnímu ukončení zástavby. Tak vzniknou dva výrazné vstupy – stávající ze severu a nový od jihu od ulice Klíšská se zastávkou MHD. Tímto otevřením celé východní části jsou umožněny nádherné vyhlídky na protější stranu údolí směrem k Větruši jak z terasy náměstí, tak i ze stávajících objektů areálu.

Objekt CPTO je čtvercový s vnitřním atriem a jeho výška je sladěna s výškou budovy rektorátu. Ve své severní části má čtyři nadzemní podlaží, v části jižní šest. Dvoupodlažní garáže pod hlavním objektem jsou vhodně napojeny na obslužnou komunikaci od jihu.

Zvolené komplexní architektonické řešení vychází z jednoduchého čistého tvaru objektu. Základní myšlenkou je vertikální rytmus sloupků v modulu 135 cm, který optimálně odpovídá zvolenému dispozičnímu řešení. Jižní strana je obohacena celoskleněnou předsazenou stěnou s použitím textu, který by vyjadřoval poslání a význam školy.

Dispozičně se jedná o trojtrakt s chodbou a dvěma zónami učeben, kanceláří a laboratoří na obou protějších stranách. Zásadně všechny místnosti při chodbě jsou vybaveny skříňovými příčkami, čímž se získá potřebný úložný prostor. Hlavní jádro se schodištěm a třemi osobními výtahy po 8 osobách je v severovýchodní části objektu a tvoří hlavní vertikální komunikační prvek při vstupu. U každého schodiště je respirium sloužící studentům k oddechu i osvětlení chodeb. Jednotlivá podlaží jsou využita většinou pro dvě katedry, které jsou vyřešeny v celku, bez nutnosti dělit je po patrech. Děkanát je umístěn v 1. PP, v 1. NP je pak hlavní vstup a studijní oddělení.